Blog
pytania retoryczne
konkluzja
konkluzja Polka
14 obserwujących 108 notek 118924 odsłony
konkluzja, 7 stycznia 2017 r.

Czy to kobiety powstrzymają PiS przed dalszym demontażem polskiej demokracji?

1757 158 0 A A A

Barbara Nowacka odbierze w poniedziałek w Paryżu nagrodę imienia Simone de Beauvoir przyznaną - przez międzynarodowy komitet "Dla wolności kobiet" - polskiemu komitetowi "Ratujmy kobiety", którego pani Barbara jest współzałożycielką. Nagroda przyznawana jest od 1988 roku i honoruje osoby, oraz organizacje działające na rzecz równości płci i praw człowieka.  


Nagroda w kwocie 10 tysięcy euro, ma uhonorować działania komitetu "Ratujmy kobiety", który zmobilizował Polki do wyjścia na ulice w "czarnym proteście", po sejmowej próbie zaostrzenia prawa aborcyjnego. Nagroda oznacza, że działania Polek protestujących w obronie swoich praw zostały dostrzeżone i docenione w świecie.

 „bo dopiero po tym, jak doceniono nas za granicą widać, jak wiele udało się dokonać. Gdyby nie sytuacja w Polsce, czyli odrzucenie w Sejmie obywatelskiego projektu łagodzącego prawo aborcyjne – co skutkowało masowymi Czarnymi Protestami na ulicach – świat mógłby nigdy się nie dowiedzieć, jak naprawdę wygląda sytuacja kobiet w centrum Europy. Mamy prawo do normalności, do tego, żeby to kobieta decydowała o swoim ciele i o swojej przyszłości” - mówi pani Barbara.


Nagroda ma być przeznaczona na dalszą walkę o prawa polskich kobiet. Wcześniej pani Nowacka informowała, że komitet "Inicjatywa polska" - którego pani Nowacka jest liderką - będzie dążył  do zabezpieczenia praw kobiet  na poziomie Brukseli i Strasburga.

Międzynarodowy zespół prawników pracuje już nad projektem ustawy, która zapewniłaby Polkom prawo do darmowej antykoncepcji, prawo do stosowania tabletki „dzień po”, prawo do godnych warunków prowadzenia ciąży (dostęp do badań prenatalnych), oraz możliwość dofinansowania metody in vitro.

 

Sprawa nowych uregulowań prawnych jest o tyle istotna, że temat aborcji ma ponownie wrócić do sejmu, a wiadomo w jakim tempie pracuje sejmowa maszynka do głosowania w postaci poselskiego koła PiS.


Polki już pokazały w "czarnym proteście" co potrafią, czym zmusiły prezesa Kaczyńskiego do wykonania kroku wstecz - co nie zdarzyło się w żadnej innej sytuacji konfrontacji PiS, z krytykami swoich poczynań.

Czy zatem - wobec kompromitacji opozycji - to gniew kobiet doprowadzi do powstrzymania PiS przed dalszym niszczeniem polskiej demokracji?

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Tematy w dziale Polityka